Sdílejte nás na Facebooku

Sdílejte nás na Facebooku

Akční ceny dne

Aktuálně

  • Stránky procházejí úpravou
    Tyto stránky jsou momentálně upravovány, informace naleznete na www.aeroklubvysocina.cz

  • Aeroklub Vysočina na nové doméně

    Aeroklub Vysočina na nové doméně

  • Termíny a místa seskoků
    Skáčeme na letišti v Jihlavě, paracentrum Aeroklubu Vysočina

Letectví - Spolupracujeme s tvůrci historických replik. Podrobnější informace naleznete na http://www.pterodactyl-flight.cz/. V našem hangáru můžete najít několik kousků nádherných historických letadel, které Vám rádi ukážeme.

Oblast letectví

Naše společnost disponuje několika replikami historických letounů z období 1. a 2. světové války. Jedná se o ultralehká letadla a při stavbě byl kromě bezpečnosti kladen důraz na co nejvěrnější podobu s originálem , což nebylo lehké dodržet vzhledem k UL provedení replik. Ideový záměr a jeho faktické uskutečnění je dílem Petra Svobody ve spolupráci s dalšími příznivci za materiální pomoci fy AGERE s.r.o. Každý letoun je originálním dílem a představuje roky a tisíce hodin práce, počínaje získáváním veškeré dostupné dokumentace a informací o daném originále a stavbou, při které bylo dbáno na maximální možnou shodu s originálem, což nebylo lehké dodržet vzhledem k UL provedení replik. Každá replika má konkrétního skutečného předchůdce. To se projevuje i v kamufláži repliky Pipera L4H, amerického průzkumného, pozorovacího a spojovacího letounu z období 2. světové války. Je provedena ve verzi, kterou měl originál v době invaze , kdy s ním létal major Jack Blohm. Je také prvním postaveným letounem a má za sebou četná velice úspěšná předvádění na leteckých dnech a při vystoupeních „Létajícího cirkusu Martina Kindernaye.“

Druhým postaveným letounem je replika anglické stíhačky S.E.5. A z období 1. světové války . Tato replika je zmenšena na 75 % velikosti originálu. Je postavena dle plánů zaslaných přímo nástupcem výrobce letounu S.E. 5 A. Opět byl kladen důraz na přesné provedení detailů. V roce 2002 byl tento letoun oceněn cenou LAA ČR a časopisu Pilot LAA ČR v soutěži o nejúspěšnější exponát Aerosalonu Jihlava 2002. Stíhačka S.E.5.A. je vybavena funkční napodobeninou kulometu a zařízením na vytváření kouřové stopy Pilotovaná Petrem Svobodou se velice osvědčila při předvádění leteckých soubojů na leteckých dnech a dalších veřejných vystoupeních.

Nejnovějším přírůstkem v naší letce historických letounů je replika další úspěšné anglické stíhačky z 1. světové války typu Sopwith Strutter 1 a 1/2. Jedná se o dvoumístný dvojplošník zmenšený na 85 % původní velikosti, vybavený hvězdicovým motorem australské firmy Rotec. Tato impozantní replika vznikala za pohnutých událostí a jen historie motoru , ač nového , by zabrala pěkných pár řádek. Tento krásný stroj byl zalétán na podzim minulého roku , má již za sebou vystoupení na veřejných akcích a je ozdobou a chloubou naší letky. Vzhledem k tomu, že je dvoumístný, je tak jako i Piper L4H, vhodný pro provádění seznamovacích letů . Let v otevřené kabině tohoto majestátního letounu je skutečně originálním a nezapomenutelným zážitkem. Vždyť veškeré letuschopné originály nebo repliky tohoto typu letounu na celém světě se dají spočítat na prstech jedné ruky. K letce patří další UL letoun typu Piper , který se vymyká celému pojetí letky. Byl postaven k jinému účelu a je možné jej používat k seznamovacím a kondičním letům a uplatní se v leteckému výcviku. Je to prakticky nový stroj s motorem Alfa Prag a je ve stříbrném provedení.

V současné době je před dokončením replika nejúspěšnější německé stíhačky opět z 1. světové války Fokker E III. Tato stíhačka bude v letce protipolem replik anglických stíhaček.

Tyto historické repliky předvádí skupina PTERODACTYL FLIGHT, pod vedením Petra Svobody. Nabízí vystoupení na leteckých dnech a jiných veřejných akcích a seznamovací lety, vždy po předchozím dojednání.

Kontaktní adresa:

Petr Svoboda, Cholunská 249, Žirovnice, PSČ 39468
E-mail: pterodactyl@centrum.cz
tel: 602170258